Historie hormonální antikoncepce

Jak to bylo na úplném začátku?

Snaha zabránit těhotenství je stará jako lidstvo samo, v minulosti se lidé snažili zabránit početí pomocí metod jako byly: zaklínadla, kouzla, šamanské rituály, krokodýlí trus. Používaná byla i vykuřovací technika, která se aplikovala přímo do ženské pochvy. Výplachy pochvy pomocí citrónové vody z lusků  mahagonu se i dnes používají v méně vyspělých zemích. Primitivním způsobem antikoncepce bylo také naříznutí močové trubice u mužů, do níž se zavedla rostliná zátka, která se vyndávala pouze před pohlavním stykem, díky ní sperma vyteklo mimo pochvu.

Hormonální antikoncepce

První pokusy o hormonální antikoncepci se objevily r.1921, kdy Rakušan zkoumal těhotná zvířata a používal výtažky z vaječníků jako antikoncepci. Byl to sice obrovský úspěch, ale vše bylo komplikováno tím, že bylo potřeba hormonů z vaječníků až z 80 tisíc prasnic. Dalším negativem byla vysoká cena a nutnost podávat hormony injekčně.

Dalším objevem, který se zdál již více reálným a cenově dostupnějším byl uměle extrahovaný progesteron z rostlin Cabeza de negro tzv. mexický jám. Primárně byl extrakt využíván na léčbu celé řady onemocnění, dlouho se váhalo s podáním zdravým ženám. Zkouška tohoto preparátu se nakonec uskutečníla na malé skupince dobrovolnic. Výsledky ukázaly použitelnost preparátu a tak se roku 1956 začal poprvé používat v Portoriku. Z této doby panují také časté mýty o hormonální antikoncepci a to především, protože na počátku svého vývoje byly dávky hormonů v jedné tabletě opravu velmi vysoké. Udává se dokonce, že dnes by dávka estrogenu v jedné dívce vstačila na 5 dní a dávka progesteronu dokonce až na 20 dní. 

První antikoncepční preparát byl oficiálně schválen Americkým úřadem pro kontrolu léčiv r.1960, kdy se začal oficiálně používat pod názvem Enadid

Nitroděložní tělísko 

Historie nitroděložního tělíska je spjata s německým vynálezcem, který do dělohy zaváděl stříbrné či zlaté drátky ve tvaru kroužku, účinnost byla již v té době vysoká. Následně se v Japonsku vyrobilo tzv.„Otovo tělísko“. Z tého doby se také traduje mýtus, který se týká vzniku zánětu rodidel. Tělísko s vysokou popularitou se díky nedostatečnému dodržování hygienických podmínek stalo životu nebezpečné, proto roku 1959 došlo k jejich zrušení. Novinkou se stalo nitroděložní tělísko Dana, které se na českém trhu objevilo r.1967.


Webové stránky zdarma