Vyšetření potřebná před nasazením HAK

Základem vyšetření je komunikace gynekologa s pacientkou (anamnéza). Lékař se zaměřuje na oblasti jako jsou onemocnění pacientky, na které se  léčí či léčila, menstruaci (bolestivost, pravidelnost, intenzitu, poslední menstruace), sexuální život pacietky, vakcinace proti HPV infekci, problematiku akné, kouření, bolesti břicha či hlavy. Kromě toho ho budou zajímat informace o Vaší rodině, a to především problematika poruch krevní srážlivosti tzv. tromboembolická nemoc. 

Gynekologické vyšetření poté zahrnuje ultrazvukové vyšetření přes břicho či přes pochvu. Kolposkopické vyšetření při kterém lékař za pomoci mikroskopu prohlíží pochvu a čípek děložní, může také provést stěr z čípku děložního, který se poté posílá na vyšetření. Zjišťují se buněčné změny. Toto vyšetření se dělá vždy 1x ročně u dívek a žen, které již zahájili pohlavní život. Je plně hrazené zdravotní pojišťovnost jako prevence rakoviny děložního čípku. Vyšetření prstu, které by měl lékař na pravidelné gynekologické prohlídce vykonávat. Nezapomínejte na samovyšetření prsu. To dělejte vždy 5.-7. den po skončení menstruace, pokud zatím nemenstruujete, provádějte vyšetření 1x měsíčně vždy ve stejný den. 

Další vyšetření zahrnují: měření krevního tlaku, hmotnosti, pulzu. Dále laboratorní testy, které dnes však již nejsou nutností pro předepsání hormonální antikoncepce. V případě rodinného výskytu poruch krevní srážlivosti, může lékař, nechat ženu vyšetřit hematologe (Lékař, který se zabývá onemocněními krve.).

V případě nejasností v odborných termínech, nebo jiných pokynech lékaře, může informace objasnit i všeobecná sestra či porodní asistenska gynekologické ambulance. 


Webové stránky zdarma