Pozitivní účinky HAK

Pro každou uživatelku je jistě nejvýhodnější pozitivní účinek antikoncepce téměř nemožnost otěhotnění.

POZOR: Žádná antikoncepce Vám však nezajistí 100% ochranu!

Hormonální antikoncepce má však kromě ochrany před otěhotněním mnoho pozitivních neantikoncečních účinků, kvůli kterým ženy tuto metodu volí. Jedním z těchto účinků je pomoc při problémové menstruaci (silné krvácení, bolestivá menstruace, nepravidelný cyklus). Dalším pozitivním účinkem pro dívky s akné je zmírnění těchto projevů po podání vybraných druhů antikoncepních preparátů. Další projev, který zmírňuje hormonální antikoncepce je vyskyt chloupků na místech, které jsou typické pro muže (tzv.hirsutismus).

Kromě těchto „malicherností“ dokáže působit jako prevence onemocnění na pohlavním ústrojí jako jsou nádory vaječníků, nádory sliznice dělohy, nezhoubné nádory prsu. Toto riziko lze hodnotit jako úměrně snižující se délce užívání. Dalším pozitivem je snížení pánevních zánětů, vaječníkových cyst, redukce výskytu mimoděložních těhotenství. Antikoncepce zároveň slouží jako prevence umělých přerušení těhotenství.  

Hormonální antikoncepce však nemá účinky pouze na gynekologické orgány, dokáže snížit výskyt dalších chorob jako jsou onemocnění štítné žlázy, dvanácterníkové vředy (vředy v oblasti tenkého střeva), působí také jako prevence řídnutí kostí (osteoporózy - netýká se injekčně aplikované hormonální antikoncepce). 


Webové stránky zdarma